انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

متفرقه

بخش موضوعات متفرقه

Re: متفرقه

پستتوسط alireza3335 » 05 ژوئیه 2012, 09:19

Ilia نوشته است:[نمایش]
LawrenceKrauss.jpg

جهان از کجا آمد؟ قبل از آن چه بود؟ در آینده چه خواهد بود؟ و در آخر؛ چرا بجای هیچ چیز، چیزی وجود دارد؟

سلام
من هنوز فرصت نکرده‌ام که کتاب آقای کراس را بخوانم، گرچه نقد بر آن را خوانده‌ام.
اما
مساله‌ای وجود دارد و آن این است که بحث خدا و پیدایش جهان بحثی نیست که بشود آن را با علم فیزیک جمع و جور کرد. این کار قطعا و یقینا به عهده‌ی فلسفه و فیلسوفان می‌باشد. خود فیزیکدان‌ها به این اذعان دارند که قوانین فیزیکی تا حد زیادی در اتفاق مه‌بانگ یا همان Big Bang دچار تغییر و دگرگونی می‌شود به گونه‌ای که نمی‌توان همین قوانینی که الآن برای پروتون‌ها و الکترون‌ها صادق است، در آن‌جا به کار برد. در مه‌بانگ اتفاقی که می‌افتد این است که زمان تازه دارد شروع می‌شود و نزدیک به صفر است. بنابراین نقطه‌ای است که از نظر فیزیکی خوش تعریف نیست(مثلا مثل مشتق‌پذیر نبودن!). بعد کسی مثل هاوکینگ می‌رود به ریاضیات متوسل می‌شود. کلی به جوب می‌زند تا زمان موهومی را معرفی می‌کند. تا نهایتا یک تئوری خوبی در بیاورد. اما این همه‌ی کار نیست!
شما ادعاهایشان را که بررسی می‌کنید می‌بینید که قوانین علیت را نقض می‌کنند. یا نهایتا مثل همین آقای کراس می‌گویند که از یک سری پدیده‌های کوانتومی و یا جهان‌های متعدد(همان جهان‌های موازی بخوانید) آغاز شده‌ایم. خوب سوالی که به وجود می‌آید این است که آن‌ها از کجا آمده‌اند. و این مساله آن قدر ادامه پیدا می‌کند که به تسلسل معروف می‌شود و باطل.
خنده‌دار تر جایی است که فیزیکدان‌ها به یک سری افت‌و‌خیز کوانتومی جهت پیدایش جهان اشاره می‌کنند. که خوب جواب این هم واضح است که اگر این جهان وجود نداشته، پس شما آقای فیزیکدان چرا قوانین میدان‌های کوانتومی را برای قبل از جهان(یعنی زمانی که حتی قوانین فیزیک وجود نداشته اند) به کار می بری؟!! :-D
من این قدر مطمئن‌ام که نه فیزیک و نه هیچ علم دیگری به جز فلسفه نمی‌تواند به مساله‌ی پیدایش جهان کمک کند. نهایتا کنجکاوی ما را بیشتر می‌کند.
8-)
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Pooria Azimi » 05 ژوئیه 2012, 15:43

یک مشکلی که به‌نظرم هست اینه که پیشرفت‌های فلسفه در واحد «قرن» اتفاق می‌افتند و از ۶۰۰ قبل از میلاد دارن در این مورد بحث می‌کنند و تا بخواهند این مشکل رو به‌شکلی بین خودشون حل کنند، خورشید منفجر شده و همهٔ ما رو با خودش می‌بره :-)

بهتره همین شما فیزیک‌دان‌ها/کیهان‌شناس‌ها به این قضیه بپردازید؛ درست یا غلط حداقل این‌جوری می‌شه مطمئن بود که تا قبل از مرگ ما چند نظریهٔ قابل‌اعتنای دیگه (مثل http://en.wikipedia.org/wiki/Zero-energy_universe ، که کراوس هم در کتاب و سخنرانی‌هاش بهش اشاره کرده: جهان از «هیچ» (= انرژی صفر) به‌وجود اومده و شامل انرژیِ مثبت جرم و انرژیِ منفی جاذبه‌ست که همدیگه رو خنثی می‌کنند) خواهیم شنید که اندکی عاقلانه‌تر از داستان‌های جن و پری که سابقاً گفته می‌شد هستند... :lol:

(کتاب کراوس:‌ http://www.amazon.com/Universe-Nothing- ... 145162445X - آدیوبوکش که با صدای خود کراوسه: http://www.amazon.com/Universe-Nothing- ... 1455155624)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط .SorousH. » 05 ژوئیه 2012, 16:32

توی بیشتر سایت ها و فرومها الان بحث بوزون هیگز گل گرفته
بحث خیلی جالبیه و اینکه این جهان از کجا شروع شده و چطوریه و ...
درک بی پایان بودن هستی برای همه گنگه
من خودم همیشه این ذهنیت رو داشتم که ما(منظورم هم چیزه) درون هر چیزی هستیم اون(همون خودمون) هم همزمان در درون ماست!!! :-)) مثل اینکه شما دو تا آینه رو موازی هم بگذارین و خودتون بین دو آینه بایستین ، در نتیجه از خودتون تا جایی که چشمتون تشخیص بده تصویو خودتون رو میبینین در صورتیکه بعد از اون هم وجودیت تصویر شما هست.
و اینکه الان توی این وضعیت خودتون رو پیدا میکنین این همونیه که بین دو آینه وایساده! :-)) و اون درکی که ما داریم همون میزان تشخیص چشم از تصویر خودمونه که اگه فراتر بره دیگه دیده نمیشه و نامفهومه اما میدونیم که تا همیشه هست.
حالا اگه بتونیم اینی که هستیم به نحوی توی این این آینه ها قرار بدیم اونوقته که میتونیم تا بینهای دنبال خودمون بریم و خودمون رو ببینیم و تموم نشیم(این همون چیزیه که بعد از مرگ بهش میرسیم!!) و درک درستی داشته باشیم. و این مرگ میتونه ما رو به چیزی مثل نور و انرژی تبدیل کنه تا بتونیم این چرخه رو تا ابد طی کنیم و این چیزی که الان حایل بین ما و تصویرمون در آینه ست به نحوی جسم ماست و...
خلاصه این چرخه رو من برای خودم توجیه و تصور کردم و بهش اعتقاد دارم !!! :-)))
و اینکه دانشمندان میگن جهان و هستی بصورت موازی هست و ... و خیلی از چیزهای توحیدی و معادی که تو قرآن و ادیان و... گفته شده و میشه، به نحوی همون حرف من در ابعاد وسیعتره و میکس شدشون باشه :-D
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط .SorousH. » 05 ژوئیه 2012, 16:44

چیز دیگه ای هم که من به ذهنم رسید اینکه:
انیشتین میگفت اگه به سرعت نور برسیم میتونیم توی زمان سفر کنیم یعنی باید خودمون قسمتی از نور بشیم.
و اینکه ما میمیریم چیزیه که میشه گفت همون نور و انرژی میشیم و علنا خود زمان هم به حساب میایم
و اگه بتونیم کاری کنیم که بعد از مرگ بیدار بشیم(خودمون اون هم در زمانی که مردیم چون قراره خودمون یا ذاتمون انتخاب و تشخیص بده) اونموقعست که در زمان حتما هم میتونیم سفر کنیم.
اینکه گفته میشه قیامت برپامیشه و همه زنده میشن به نحوی سفر در زمان! شما الان بمیر مثلا ۲ میلیلرد سال دیگه خودتو ببین.
بحث خیلی پیچیده ایه، بهتره زیادی هم روش فکر نشه. آخرش به پوچی !
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط Ilia » 05 ژوئیه 2012, 17:26

alireza3335 نوشته است:[نمایش]
Ilia نوشته است:[نمایش]
LawrenceKrauss.jpg

جهان از کجا آمد؟ قبل از آن چه بود؟ در آینده چه خواهد بود؟ و در آخر؛ چرا بجای هیچ چیز، چیزی وجود دارد؟

سلام
من هنوز فرصت نکرده‌ام که کتاب آقای کراس را بخوانم، گرچه نقد بر آن را خوانده‌ام.
اما
مساله‌ای وجود دارد و آن این است که بحث خدا و پیدایش جهان بحثی نیست که بشود آن را با علم فیزیک جمع و جور کرد. این کار قطعا و یقینا به عهده‌ی فلسفه و فیلسوفان می‌باشد. خود فیزیکدان‌ها به این اذعان دارند که قوانین فیزیکی تا حد زیادی در اتفاق مه‌بانگ یا همان Big Bang دچار تغییر و دگرگونی می‌شود به گونه‌ای که نمی‌توان همین قوانینی که الآن برای پروتون‌ها و الکترون‌ها صادق است، در آن‌جا به کار برد. در مه‌بانگ اتفاقی که می‌افتد این است که زمان تازه دارد شروع می‌شود و نزدیک به صفر است. بنابراین نقطه‌ای است که از نظر فیزیکی خوش تعریف نیست(مثلا مثل مشتق‌پذیر نبودن!). بعد کسی مثل هاوکینگ می‌رود به ریاضیات متوسل می‌شود. کلی به جوب می‌زند تا زمان موهومی را معرفی می‌کند. تا نهایتا یک تئوری خوبی در بیاورد. اما این همه‌ی کار نیست!
شما ادعاهایشان را که بررسی می‌کنید می‌بینید که قوانین علیت را نقض می‌کنند. یا نهایتا مثل همین آقای کراس می‌گویند که از یک سری پدیده‌های کوانتومی و یا جهان‌های متعدد(همان جهان‌های موازی بخوانید) آغاز شده‌ایم. خوب سوالی که به وجود می‌آید این است که آن‌ها از کجا آمده‌اند. و این مساله آن قدر ادامه پیدا می‌کند که به تسلسل معروف می‌شود و باطل.
خنده‌دار تر جایی است که فیزیکدان‌ها به یک سری افت‌و‌خیز کوانتومی جهت پیدایش جهان اشاره می‌کنند. که خوب جواب این هم واضح است که اگر این جهان وجود نداشته، پس شما آقای فیزیکدان چرا قوانین میدان‌های کوانتومی را برای قبل از جهان(یعنی زمانی که حتی قوانین فیزیک وجود نداشته اند) به کار می بری؟!! :-D
من این قدر مطمئن‌ام که نه فیزیک و نه هیچ علم دیگری به جز فلسفه نمی‌تواند به مساله‌ی پیدایش جهان کمک کند. نهایتا کنجکاوی ما را بیشتر می‌کند.
8-)

قوانین فیزیک در آن شرایط حتما فرق میکند، پس بایستی آن قوانین را کشف کرد. فلسفه و منطق که من برایشان بینهایت احترام قائلم، آخرش چیزی را کشف نخواهد کرد. فقط به شما خواهد گفت که آیا کشف شما به عقل جور در میآید یا نه.

برای جواب به این سوال چند راه بیشتر نیست؛
- یا قصه بافت (مثل اسطوره‌های و داستانهای عوام)،
- یا داستانهای دینی را قبول کرد (که تقریبا همان قصه است که قصه‌گویش فرق میکند)،
- یا مثل هر سوال علمی دیگر سعی بر کشفش کرد.

اما خوب این سخت‌ترین سوال علمیست. طبیعیست که حل کردنش آسان نباشد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط alireza3335 » 05 ژوئیه 2012, 23:24

به سرووش جان:
جالب بود. ولی اون کامنت اولی رو دوبار با دقت خوندم تا بفهمم چه نوشتید؛ تمرکز زیاد می‌خواست! :-)
به پوریا:
ابتدای کتاب The Grand Design دقیقا همین رو نوشته و نمی‌دونم کپی اون را نوشته‌اید یا حرف خود شما است. نکته‌ای هست به نظر من به خاطر همین است که دیگر دین جدیدی هم نمی‌آید. دقیقا مسأله این است که دیگر بشر از این بیشتر خیلی توان فکر کردن و حقیقت یابی را ندارد. مثلا هنوز که هنوز هست خیلی‌ها بعد از گذشت این همه زمان، به گرد پای ملاصدرا در فلسفه هم نمی‌رسند. می‌دانید! بحثِ داشتنِ تکنولوژی(مثل مک‌بوک یا آیپد) و امکانات و اسباب نیست. بحث، بحثِ عقل است. دیگر بیش از این عقل کامل‌تر نمی‌توان داشت. برای همین فلسفه دیگر گام‌های عظیمی نمی‌تواند بردارد. اگر چه هنوز به تکامل نرسیده.
به ایلیا:
فقط با مورد دوم و سوم(البته قائل به قصه بودن علوم دینی‌ای که مثلا در قرآن آمده نیستم، گرچه بهترین قصه‌ها هم در آن است) موافقم. البته از آن‌جا که در عمرم با فیزیکدان‌های زیادی سر و کار داشته‌ام، همان‌طور که گفتم واقعا در بعضی مواقع به چرت و پرت گویی می‌افتند. و دلایلی که در قبل گفتم دقیقا اثبات همین ادعای من است. بحث طولانی می‌شود، فقط همین که اصلا نمی‌شود با هیچ علمی به جز فلسفه به خدا و ماورای دنیا رسید. چون بالاتر از این دنیا دیگر فیزیک و بهتر بگویم یک فیزیک‌دان متعهد جرأت صحبت کردن و اظهار نظر ندارد. چون هر دو(!) خوب می‌دانند که حرفشان مثل کف روی دریا می‌باشد و به زودی از بین می‌رود. چون واقعا هیچ مبنایی ندارد. بقیه‌ی علوم نیز همین طور هستند. نهایتا(در هر علمی، مثلا زیست‌شناسی) همگی به این بیان می‌رسند که: اوه! این قوانینی که ما داریم چه قدر خوب کار می‌کنند. یا این بدن انسان چه قدر هارمونیک و هماهنگ هست. نهایتا انسان به این دو سوال می‌رسد. مثل لارنس کراس می‌گوید که این قوانین چگونه به وجود آمده‌اند؟ یا مثل استفان هاوکینگ می‌گوید که خوب اگر این طور نبود اتفاق دیگری می‌افتاد(! خداوکیلی من هر دفعه این جمله از ایشون از ذهنم عبور می‌کنه کلاه احترام را برای زبردستی‌اش از فرار پاسخ به یک پرسش، از سرم بر می‌دارم!).
بحث زیادی می‌خواهد.
خوش باشید.
:-)
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Ilia » 06 ژوئیه 2012, 00:56

خاصیت علم اینه که میشه زیر سوال بردش. اگر چیزی رو نتونی کلا زیر سوال ببری علم نیست. میتونی اسمش رو مثلا وحی بگذاری، اما علم نه. دانشمند واقعی هم، چیزها رو از پشت ذره بین اعتقاداتش نمیتونه ببینه، وگرنه دستش در حلاجی و نقد بسته میشه. گالیله رو سر همین داستان کم مونده بود آتیشش بزنند.

باید به دانشمندان و فیزیکدانان و غیره احترام گذاشت، چون اینها کسانی هستند که دارند از توان مغزیشون استفاده میکنند تا معماها رو حل کنند. ممکنه که اشتباه کنند ولی این از ارزش کارشون چیزی کم نمیکنه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط rezag4 » 06 ژوئیه 2012, 03:00

ایلیا جان قبلا اسم گذاری شده
به مطالبی که قابلیت اثبات ندارند شبهه علم گفته میشه
مثلا من ادعا کنم که در بدن من دقیقا 40 میلیون سلول وجود داره
این رو من نمیتونم ثابت کنم و شما هم نمیتونید رد کنید
teh
pc
نماد کاربر
rezag4

پست‌ها : 115

پستتوسط AmirT » 07 ژوئیه 2012, 22:55

الان داشتم یه لینک که یکی از دوستان داده بود رو نگاه میکردم که توی MacRumors بود، کنار صفحه چشمم خورد به خبر کوتاهی که میگفت اپل حقوق مربوط به دامنه‌ی iPad3.com رو خریده. کنجکاو شدم که ببینم این جور آدرس‌ها به کجا میرن:

iPad.com هیچ جای خاصی نیست! فقط یه عکس نامربوطه با توضیح Coming Soon.
iPad2.com به دلایلی که بر من پوشیده‌س به مجموعه‌ای از اخبار از iPad در خود MacRumors میره!!
iPad3.com هم نداریم.

iPhone, iPhone4s, iPhone4, iPod, Mac, MacBookPro, iMac, MacMini هم با پسوند com. همه به صفحه‌های خودشون در سایت اپل میرن. اما MacPro به صفحه‌ی MBP میره، MacBook و هر آدرس دیگه‌ای از iDeviceها با شماره‌ی مدلشون مال جاهای دیگه هستن.

از این به بعد اگر خواستم به کسی یه محصول اپل رو معرفی کنم مثلا میگم برو iPod.com رو ببین، به جای راهنمایی تو سایت اپل؛ اینش خوبه!
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط Pooria Azimi » 16 ژوئیه 2012, 11:51

این مقالهٔ تایمز بسیار جالبه:

The Challenge of Making Friends as an Adult

http://www.nytimes.com/2012/07/15/fashi ... .html?_r=1

از http://news.ycombinator.com/item?id=4247488
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 22 ژوئیه 2012, 17:43

نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 23 ژوئیه 2012, 15:17

من فیلمی رو که اخیراً ساخته‌ام تموم شد و فکر کردم اگه از سایت ایرماگ و دوستان تشکر نکنم، از حداقل کاری که می‌تونستم بکنم کوتاهی کردم. چون همه‌شون مستقیم و غیرمستقیم به من کمک کرده‌ن. بنابراین تشکر کردم!

Screen shot ۱۳۹۱-۰۴-۳۱ at ۱۰.۵۸.۲۲.png
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 23 ژوئیه 2012, 18:29

ارژنگ جان، شرمنده کردی!‌

با امید موفقیت شما،
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 25 ژوئیه 2012, 01:57

ارژنگ جان،
تبریک فراوان بابت ساختن فیلمت. کاش اندکی اطلاعات راجع به این فیلم در اختیار ما می‌گذاشتی، یا نشانی جائی که بشود تریلر آنرا مشاهده کرد. البته من حدسم این است که موضوع فیلم تاریخی باشد.
با آرزوی موفقیت‌های هر چه بیشتر برایت،
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Amin811 » 29 ژوئیه 2012, 16:10

مشعل المپیک حیوانات!
Amin811

پست‌ها : 82

قبلیبعدی