انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فایل پیکربندی PearPC

محلی برای یافتن آموزش نحوه ی نصب و استفاده از این برنامه، همچنین شما می توانید سوالات و اشکالات خود را در اینجا مطرح کنید.

فایل پیکربندی PearPC

پستتوسط Ali.Rastegar » 04 نوامبر 2005, 17:44

فایل پیکربندی
به این علت که PearPC فاقد هرنوع رابط کاربر چه متنی چه گرافیکی برای تنظیمات است باید فایل پیکربندی را خودمان ویرایش کنیم.
فایل پیکربندی که معمولا با نام ppccfg.example توزیع می گردد، می تواند هرنامی داشته باشد. در ادامه بخشهای مختلف این فایل را توضیح داده ام و با کنار هم قرار دادن مثالها می توانید خودتان یک فایل پیکربندی بسازید.
۱. وضوح تصویر یا ppc_start_resolution که به ترتیب (width)x(height)x(depth) و در صورت استفاده از حالت تمام صفحه به صورت
(width)x(height)x(depth)@(frequency) می باشد. به عنوان مثال:
[left]ppc_start_resolution = "800x600x15@70"[/left]
نکات مخصوص تایگر:
۱. کمتر از 800x600 استفاده نکنید.
۲. عمق رنگ را پس از نصب همیشه 32 انتخاب کنید. استفاده از 15 برای عملیات نصب مانعی ندارد.(باگ PearPC مانع از بوت شدن سیستم نصب شده تایگر در ۱۵بیت می شود.)
۳. در Mac OS X از جمله Tiger در System Preferences معادل عمق رنگ ۱۵بیت Thousands of colors و معادل ۳۲بیتMillions of colors می باشد.
۴. تغییر وضوح، عمق رنگ و فرکانس با استفاده از تنظیمات خود تایگر توصیه نمی شود.

۲. اجرای تمام صفحهPearPC به صورت پیش فرض یا ppc_start_full_screen که با تغییر مقدار 0 به 1 فعال می شود. البته شما می توانید بعد از اجرای PearPC با نگهداشتن Alt+Enter برنامه را تمام صفحه کنید.
به عنوان مثال:
[left]ppc_start_full_screen = 0[/left]

۳. فاصله زمانی بین هربار تازه شدن گرافیک یا redraw_interval_msec که هرچه کمتر باشد تصویر روانتر و قابل قبولتر و هرچه بیشتر باشد تصویر با تاخیر بیشتری نسبت به آنچه که باید باشد دیده می شود. حداقل مقدار 10 و حداکثر مقدار 500 میباشد که معمولا 40 را به عنوان مقدار متعادل انتخاب می کنند. توصیه خود من به خصوص پس از نصب 10 میباشد! به عنوان مثال:
[left]redraw_interval_msec = 10[/left]
۴. کلیدهای میانبر:
key_compose_dialog : هیچکجا کاربرد واقعی آن را نیافتم!
key_change_cd_0 : این میانبر در صورتی که فایل ISO به عنوان CD Rom به برنامه داده باشید برای تغییر فایل ISO در حال کار با برنامه کاربرد دارد.
key_toggle_mouse_grab : این میانبر ماوس را از سیستم عامل میزبان به مهمان و برعکس اختصاص می دهد.
key_toggle_full_screen : این میانبر برای تغییر به حالت تمام صفحه است.
به عنوان مثال:
[left]key_compose_dialog = "F11"
key_change_cd_0 = "none"
key_toggle_mouse_grab = "F12"
key_toggle_full_screen = "Alt+Return"[/left]
نکته:
key_compose_dialog و key_change_cd_0 معمولا کار نمی کنند. تغییر مقدار آنها هم توصیه نمی شود.
مخصوص تایگر:
اگر کلید میانبر F12 را به کلید میانبر دیگری تغییر دهید می توانید قابلیت Dashboard را با فشار دادن کلید F12 در تایگر، غیب و ظاهر کنید.

۴. تغییر حالت صفحه بوت PearPC یا prom_bootmethod که یکی از این سه مقدار را می تواند داشته باشد:
auto : بدون پرسیدن از کاربر با CD/DVD Rom و درصورت نبود آن با هارد دیسک بوت می شود.
select: همیشه از کاربر می پرسد که با چه درایوی بوت شود.
force: روش پردردسری که معمولا بدون نتیجه است! برای yaboot و در نتیجه بوت کردن لینوکس به عنوان سیستم عامل مهمان کاربرد دارد.
به عنوان مثال:
[left]prom_bootmethod = "select"[/left]
۵. prom_env_bootargs که توصیه می شود دست نخورده بماند. مثال:
[left]#prom_env_bootargs = ""[/left]
۶. prom_env_machargs که نحوه بوت شدن Mac OS X را مشخص می کند. برای بوت شدن در حالت verbose مقدار آن را به -v و برای حالت single user مقدار آن را به -s تغییر دهید. برای بوت شدن به شکل رایج تایگر مقدار آن را خالی بگذارید.
به عنوان مثال:
[left]prom_env_machargs = "-v"[/left]

۷. prom_driver_graphic که مسیر درایور گرافیکی را مشخص می کند. برای Mac OS X حتما باید از آن استفاده کرد. به عنوان مثال:
[left]prom_driver_graphic = "video.x"[/left]

۸. cpu_pvr یا Processor Version Register که با تغییر مقدار آن میتوان بین شبیه سازی G3 و G4 سوییچ کرد. مقدار 0x00088302 برای شبیه سازی G3 و مقدار 0x000c0000 برای شبیه سازی G4 به کار می رود. به عنوان مثال:
[left]cpu_pvr = 0x00088302[/left]
نکات تایگر:
Mac OS X Tiger در PearPC در صورت استفاده از حالت شبیه سازی G4 مشکلات گرافیکی بسیاری خواهد داشت. پس حتما شبیه سازی G3 را انتخاب کنید.

۹. memory_size هم همانطور که مشخص است میزان RAM اختصاص یافته می باشد. این مقدار برای نصب تایگر حداقل ۱۲۸ مگابایت و برای اجرای آن ۲۵۶ مگابایت و ترجیحا ۵۱۲ مگابایت می باشد. در زیر مقدار حافظه به مگابایت و معادل آن در PearPC آمده است:
[left]128 megs RAM = 0x8000000
256 megs RAM = 0x10000000
384 megs RAM = 0x18000000
512 megs RAM = 0x20000000
640 megs RAM = 0x28000000
768 megs RAM = 0x30000000
896 megs RAM = 0x38000000[/left]
به عنوان مثال:
[left]memory_size=0x20000000[/left]
نکته:
۱.ممکن است شما با کمتر از این حداقلها هم بتوانید از تایگر استفاده کنید اما سرعت وحشتناک آن پای خودتان خواهد بود!
۲. اگر در وسط نصب Tiger با پیغام خطا مواجه شدید یکبار RAM را به ۱۲۸ مگابایت تغییر داده و دوباره امتحان کنید.

۱۰. تنظیمات pci_ide0_master که معمولا برای Image هارد دیسک مجازی شما به کار می رود :
pci_ide0_master_installed : مقدار 0 و 1 آنرا غیر فعال و فعال می کند.
pci_ide0_master_image : مسیر Image هارد دیسک را برایش وارد کنید.
pci_ide0_master_type : که معمولا توصیه می شود دستنخورده بماند، نوع دستگاه متصل به pci_ide0_master را مشخص می کند.
به عنوان مثال:
[left]pci_ide0_master_installed = 1
pci_ide0_master_image = "test/imgs/macosx_6gb.img"
#pci_ide0_master_type = "hd"[/left]

۱۱. تنظیمات pci_ide0_slave که معمولا برای CD/DVD Rom استفاده می شود:
pci_ide0_slave_installed : مقدار 0 و 1 آنرا غیر فعال و فعال می کند.
pci_ide0_slave_image : مسیر قرارگرفتن Image/ISO شما و در صورتی که بخواهید مستقیما از CD/DVD Rom دستگاهتان استفاده شود مسیر دستگاهتان را وارد کنید.
pci_ide0_slave_type : که نوع دستگاه متصل شده را مشخص می کند. در لینوکس تاکنون فقط cdrom قابل استفاده است.
[left]pci_ide0_slave_installed = 1
pci_ide0_slave_image = "/dev/cdrom"
#pci_ide0_slave_image = "/imgs/mac.iso"
pci_ide0_slave_type = "cdrom"[/left]
۱۲. تنظیمات درایور کارت شبکه 3c90x :
pci_3c90x_installed که مقدار 0 و 1 کارت را غیرفعال و فعال می کند.
به عنوان مثال:
[left]pci_3c90x_installed = 0
pci_3c90x_mac = "de:ad:ca:fe:12:34"[/left]
نتظیمات درایور کارت شبکه RTL 8139:
به عنوان مثال:
[left]pci_rtl8139_installed = 0
pci_rtl8139_mac = "de:ad:ca:fe:12:35"[/left]

۱۳. دومورد که وجودشان لازم اما تغییرشان لازم نیست:
[left]pci_usb_installed = 1
nvram_file = "nvram"[/left]
نکته:
شبیه سازی USB تا حدودی... سرکاری است! یعنی دستگاههای USB شما توسط PearPC استفاده نخواهند شد.(غیر از ماوس و کیبورد که به واسطه سیستم عامل میزبان در اختیار PearPC قرار می گیرند.) با این وجود توصیه می شود آن را فعال نگهدارید.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط مهمان » 08 نوامبر 2005, 23:11

من يه مشكل دارم .

بعد از اجراي ppc ( مسير بر روي cd/rom است ) cd/rom شروع به كار ميكند و بعد از چند لحظه ppc بسته مي شود . ( در ويندوز ) و در لينوكس براي ديسك 2 اين اتفاق مي افته.
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 09 نوامبر 2005, 12:31

شما داخل ویندوز مسیر /dev/cdrom رو میدین؟ شما اگر می خواهید مستقیما داخل ویندوز از CDROM استفاده کنید برای pci_ide0_slave_image باید drive letter دستگاه و برای pci_ide0_slave_type باید از nativecdrom استفاده کنید.
برای لینوکس هم لازم نیست شما از CD2 بوت کنید بلکه بعد از انجام مراحل نصب با CD1 و تغییر به CD2 با هارد دیسک مجازی بوت کنید تا خودش نصب رو از CD2 ادامه بده.
با وجود این من همچنان توصیه می کنم که برای نصب Mac OS X حتما از CD هاش Image تهیه کنید و چه داخل ویندوز چه لینوکس از اونها استفاده کنید چون احتمال به مشکل برخوردنتون کمتره.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط مهمان » 09 نوامبر 2005, 16:26

من مي خوام تو لينوكس از روي خود سي دي بوت كنم . ( فكر كنم سرعت بيشتري داره ! درسته؟ )
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 09 نوامبر 2005, 17:45

اتفاقا من گمان می کنم موضوع کاملا برعکس باشه و استفاده از image سریعتر باشه. اما اگر میخواهید از روی خود CD باشه برای pci_ide0_slave_type تایپ کنید:
[left]/dev/cdrom[/left]
یا هر مسیر دیگه ای که مربوط به دستگاهتون میشه.(مسیر device رو بدید نه mount point)
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط مهمان » 01 مارس 2006, 07:59

ممکن است کاملتر توضيح دهيد چه فايلهايي بايد دانلود شود آيا بايد روي سيدي ريخته شود
از پاسختان مچکرم
حسين
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 01 مارس 2006, 14:09

شما از ویندوز استفاده می‌کنید؟ اگر چنین است به این صفحه مراجعه کنید و یک mirror را انتخاب کنید تا دریافت فایل آغاز شود:
http://prdownloads.sourceforge.net/pear ... 2-jitc.zip
سپس بسته دریافت شده رو extract کنید و فایل ppccfg.example رو باز کنید و اونو مطابق راهنمای موجود در سایت ویرایش کنید. سپس با Command Prompt به مسیری که پوشه/فولدر PearPC هست رفته و تایپ کنید ppc ppccfg.example
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط مهمان » 02 مارس 2006, 08:18

جناب ادمينستر
ميتوانيد لطف کنيد و مراحل را پله پله توضيح دهيد من تمام فايلها را گرفتم اما نميدانم چه بايد بکنم چون با مک هيچ آشنايي ندارم اما با لينوکس دارم و ميتوانم گليم خودم را بيرون بکشم
ممنونم
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 02 مارس 2006, 13:02

به گمان خودم پله پله توضیح دادم، به هر حال... شما میخواهید PearPC را داخل ویندوز استفاده کنید یا لینوکس؟ CD یا DVD نسخه مورد نظر Mac OS X را دارید؟ در ویرایش ppccfg.example مشکلی دارید؟
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط مهمان » 07 مارس 2006, 00:20

براي pear pc يادمه يه اينتر فيس گرافيكي بود كه ميشد تنظيمات را انجام داد . لينكش را ميديد؟
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 07 مارس 2006, 18:00

برای PearPC چندین رابط گرافیکی هست اما فکر کنم فقط اینکه با Java ساخته شده با نسخه‌های جدید سازگار باشه:
http://www.pearpc.net/files/pearpcnet_package.zip
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط مهمان » 07 مارس 2006, 19:38

ميشه بگيد رابط گرافيكيش كجاست؟ من كه نديدم.

بهد يكي هم بو با پوسته شبيه مكينتاش .اونم لينكش رابديد ممنون ميشم.
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 07 مارس 2006, 23:27

داخلش APE.jar یا مشابه اون نیست؟
اونی که شبیه مک بود خیلی قدیمیه، ولی به هر حال:
http://peargui.sphosting.com/
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط مهمان » 08 مارس 2006, 00:11

هست اما چه طوري كار ميده؟ بايد چيز ديگه اي نصب باشه تو ويندوز؟
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 08 مارس 2006, 11:33

باید Java Runtime Environment داشته باشید تا بتونید اجراش کنید.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

بعدی

بازگشت به آموزش نصب برنامه Pear PC

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 1 مهمان